გაიცანით ნინია ასათიანი
ყაზბეგის ადგილობრივი განვითარების ჯგუფი ახალ აქტივობას იწყებს და პერიოდულად ფოტო ინტერვიუებს შემოგთავაზებთ საინტერესო ადამიანების გასაცნობად.
ჩვენი პირველი რესპოდენტი 23 წლის ნინია ასათიანია. ენერგიული, საინტერსო, მოტივირებული და ღიმილიანი ნინია კაჭრეთის ამბასადორში გავიცანით, ჩვენი ყურადღება მისმა პოზიტიურმა დამოკიდებულებამ, კეთილგანწყობამ და მომსახურების ხარისხმა მიიქცია.
დამ ნინო დაარქვა, თუმცა 2 წლის ასაკში ნინია დაირქვა და ასეა დღემდე, ბებოსთან ერთად ბაღში წასვლის აუცილებელი პირობა იყო, რომ ტოფიტა უნდა ჰქონოდა ჯიბეში. ბავშვობაში სურვილი ჰქონდა მიმტანი ყოფილიყო როლიკებით, პილოტი, მეზღვაური, რესტავრატორი, მბეჭდავი და სხვა მრავალი და უცნაური გატაცება აქვს დღემდე.  13 წლიდან იწყება ნინიას მომთაბარე ცხოვრება კარვით, ლაშქრობებით, თავგადასავლებით და ბუნების სიყვარულით.  ალპინიადაზე ნათესავთან ერთად ხევსურეთში წავიდა, შემდეგ ეს თავგადასავალი მეგობარ ანანოს ისე საინტერესოდ უამბო დღემდე ერთად დადიან მთაში და ემოციებს უზიარებენ საღამოს კარავთან, კოცონის გარშემო შემოკრებილ მეგობრებს.
სკოლის დამთავრების შემდეგ უნივერსიტეტში ჩააბარა, ღვინის ტექნოლოგიით დაინეტერსებული მასობრივი კომუნიკაციების ფაკულტეტიდან მეცნიერება და ხელოვნების ფაკულტეტზე გადავიდა ილიაუნიში და უნივერსიტეტის დასრულების შემდეგ მეგობრის რჩევით კახეთის პროფესიულ კოლეჯში „აისი“ აგრძელებს სწავლას სადაც მისთვის საყვარელ საქმიანობას ეუფლება. 23 თვიან სასწავლო პროგრამას გავლის და ამ ხნის განმავლობაში 3 თვე ღვინის ქარხანაში იმუშავებს პრაქტიკული ცოდნის მისაღებად. მეღვინეობის შესწავლა რაც დაიწყო აგრონომიისადმი ინტერესი გაუღვივდა და ახლა ამ მიმართლებით ცდილობს აქტიურად გამნვითარებას.
დღეს ფიქრობს, რომ ამ ასაკში უმჯობესია საკუთარ თავს დაფიქრების საშუალება მისცე, პირველ ეტაპზე პროფესიული განათლება აირჩიო და გააზრებულად გადაწყვიტო რისი კეთება მოგანიჭებს სიამოვნებას შემდეგ კი ბაკალავრის მიმართულებაზე ან უშუალოდ შენთვის სასიამოვნო საქმის კეთებაზე გააკეთო აქცენტი.
„მინდოდა მეღვინეობის სწავლა, არამხოლოდ სომელიეს კურსისი გავლა არამედ ღვინის შეცნობა ვენახიდან ჭიქა სასმლის დეგუსტაციამდე. სწავლასთან ერთად ჩემს შემოსავალზეც ვიფიქრე და კაჭრეთის ამბასადორში მოვედი სამუშაოდ. რთული დღის რეჟიმი მაქვს, დღის განმავლობაში 9 საათს ვმუშაობ და ველოსიპედით მივდივარ კოლეჯში, დაგვიანებულ და გაცდენილ ლექციებს სხვა დღეებში ვანაზღაურებ. ოდნავ ვიღლები მაგრამ ამის თქმა არ მიყვარს. 23 თვიანია სასწავლო კურსი და ბოლო 3 თვე ქარხანაში მექნება პრაქტიკა, სადაც სიამოვნებით ვიმუშვებს სიცივეც მიყვარს, მერე ვენახი მინდა გავაშენო საკუთარი ძალებით, რამდენიმე ჯიშის ყურძენი მომწონს და ჯერ არ გადამიწყვეტია რომელს ავირჩევ საბოლოოდ. ბუნებასთან ბავშვობიდან განსაკუთრებული სიახლოვე მქონდა. ლეიბი ამიტანია ჭერმის ხეზე და ჭამაში ჩამძინებია. ხშირად უთქვამთ ჩემთვის:  სოფელში რომ დაბადებულიყავი შენც გული ქალაქისკენ გაგიწევდაო მაგრამ არ მგონია ასე ყოფილიყო, ქალაქის ხმაურს სოფლის სიმშვიდეს ვამჯობინებ, აქ ცხოვრება ჯანსაღი და უფრო საინტერესო მგონია“.
მთაში რას გააკეთებდი სადაც ყურძენი არ არის?
მესმის რომ მთაში ცხოვრება რთულია, მაგრამ მაქსიმალურად უნდა ეცადო საკუთარი შესაძლებლობები გამოიყენო, საკუთარი ხელით და შრომით შექმნა შენი სამყარო, რომელმაც შეიძლება დიდი შემოსავალი არა მაგრამ ბედნიერება და ხალისიანი ცხოვრება მოგიტანოს. გამოსავალს აუცილებლად ვიპოვნიდი, მიწას დავამუშავებდი, ზუსტად ვიცი რომ არსად წავიდოდი.
რას ურჩევდი შენი გადმოსახედიდან შენი ასაკის გოგო ბიჭებს?
შეიძლება ფული ბევრი ვერ იშოვო მაგრამ უნდა აკეთო ის საქმე რომელიც სიამოვნებას განიჭებს, ვურჩევდი ახალგაზრდებს იფიქრონ ძალიან ბევრი იმაზე, თუ რისი შექმნა შეუძლიათ შრომით, საკუთარი ხელით, ძალისხმევით და ცდა არ დააკლონ ცხოვრებას. მე პირადად მინდა ვაკეთო საქმე რომელიც გამაბაედნიერებს, აუცილებლია მიწა მქონდეს, თუნდაც კენკრით და ჟოლოთ დავიწყებ, ჯერ შეიძლება ოჯახური იყოს ვიწრო წრეში, შემდეგ უკვე თუ ტურისტებზეც გავთვლი და მოვლენ ჩემი ფერმის სანახავად, ჩემს მომზადებულ საჭმელს გასინჯავენ ბედნიერი ვიქნები.
თბილისში მეგობრების სანახავად ჩავდივარ. აქ დილით შვიდის ნახევარზე ვარ, ველოსიპედით მოვიდვარ თუ მეჩქარება თუა რადა ფეხით.  სამსახურის შემდეგ გადავდივარ კოლეჯში, სახლში ვარჯიშობ, გიტარაზე დაკვრას ვსწავლობ, ფილმს ვუყურებ ან ვმეცადინეობ.
როგორ წარმოგიდგენია შენი თავი და შენი ცხოვრება 10 წლის შემდეგ :
სახლი მექნება მიწით, ვენახით, აუცილებლად ვიცხოვრებ სოფელში თბილისთან ახლოს, ვეცდები ჩემი ოჯახის წევრებიც სოფელში გადმოვიყვანო, ერთი ძროხით და ქათმებით დავიწყებ და ნელ ნელა შევძლებ. რთულია იმის თქმა რა იქნება 10 წლის შემდეგ, სულ ცოტა ხნის წინაც არ მეგონა უცებ კაჭრეთში რომ აღმოვჩნდებოდი აქ ვიცხოვრებდი, ვისწავლიდი და ვიმუშავებდი თუმცა დღეს მე ეს მაბედნიერებს. გული მწყდება სოფლიდან ქალაქში რომ მიდიან, ასეთი მდიდარი მიწა დაუმუშავებელი, რესურსი აუთვისებელი რჩება და ქალაქში მუშაობა მხოლოდ საარსებო შემოსავლისვის დროის ფუჭი კარგვაა ჩემი აზრით. ვურჩევდი ახალგაზრდებს, რომ სოფელს დაუბრუნდნენ და საკუთარი ხელით შექმნან თავისი საქმე და გარემო, სადაც ბედნიერად იგრძნობენ თავს.

Our first respondent was 23 years old Ninia Asatiani - Energetic, interesting, motivated and smile Ninaia from Kachreti Ambassador.
Nina Asatiani's Photo Interview
The Kazbegi Local Action Group starts a new activity and will periodically provide photo interviews of interesting people.
Nino is her name from sister, but in the age 2 she changed name herself as Ninia. It was the necessary condition for her to go to the garden to have sweet Tofita in her pocket. The child was willing to be a waiter, a pilot, a sailor, a restaurateur, a printer and many more and a strange abduction. From 13 years, Ninia's nomadic life starts with the hiking, adventures and love of nature. Along with his relative went to Khevsureti, and for now NInia and her friend Anano go together in the mountains and share the emotions with friends at the tent of the evening.
After graduating from the University, she passed to the Faculty of Arts and Sciences at Iliauni and graduated from the University of Kakheti's Vocational College "Aisi", where she continues to study her favorite activities. During the 23-month training program, 3 months will work in the wine factory for practical knowledge.
"I wanted to learn winemaking, not only to go through the course of the sommelier but also to know wine from the vineyard to the wine tasting. With my studies, I thought about my income and came to Kachreti Ambassador for work. I have a complicated day regime, working hours starting at 6:30 in the morning, ending at 4 and going to college. I am getting a little bit tired but I do not like to say that. 23 months training course and last 3 months I will have a practice in the factory, I am happy to work in the factory, and then I want to build a vineyard with my own resources. I like the variety of grapes and I have not decided yet. People often say to me: If you were born in the village, you would have to turn to the city but I do not think it would be like the city's mess I prefer to live in peace, I think life is healthy and more interesting. "
What would you do in the mountains where there is no grapes?
I understand that living in the mountains is difficult, but you should try to use your own capabilities, create your own world and work with your own hands, May there is no big source of income but happiness is more important than money. I had to find out the way I would work, I know exactly I would not go from village to the city.
What do you recommend from your point of view?
Maybe you cannot get a lot of money but you should do something that makes you happy, I advise young people to think so much about what they can do, by their own hands, their efforts and their efforts to avoid life. I personally want to do something that I'm doing, I want to have a land, even with berries and raspberries I can still be family in a narrow circle, then if I go to the tourists and to see my farm, I will be happy to taste my prepared food.
I visit friends in Tbilisi. I am here at the end of the morning; I have a bike or hurry if it is running. After the service, I go to college, work at home, play guitar, watch a movie or try to study.
How do you imagine yourself and your life after 10 years?
I will have a house, a vineyard, I will live in a village near Tbilisi, and I will try to get my family into the village. I will start with a cow and chick and slowly. It is hard to say what will happen after 10 years, not long before I found myself in Kachreti where I would have lived here and I would work here, but today I am happy. It is sad when people are running from the village to the city, such a rich land is unproductive, resource remains untouched and work in the city is just a waste of time for livelihood. I advise young people to return to the village and create their own work and environment in which they feel happy.