ირინა სუჯაშვილის ფოტო ინტერვიუ
ყაზბეგის ადგილობრივი განვითარების ჯგუფი აგრძელებს ფოტო ინტერვიუებით მოხალისეების გაცნობას. ამჯერად LAG Kazbegi-ს ფონდების მოძიების ჯგუფის მენეჯერს ირინა სუჯაშვილს გაგაცნობთ.
პროფესიით იურისტი, და საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტის მაგისტრის სტუდენტი ზაფხულიდან აქტიურად ჩაერთო აგდილობრივი განვითარების ჯგუფის აქტივობებში, მეწარმეთა სკოლის საველე კოორდინატობას წარმატებით გაართვა თავი და ახლა უკვე ფონდების მოძიების მიმართულებით აგრძელებს მუშაობას.
ირინას ფოტო ინტერვიუ მის პირად გამოცდილებას და მოტივაციას ეხება...
ალბათ თქვენც ყველას, ისევე როგორც მე, ხშირად გითქვამთ ,,წლების წინ ჩემი მომავალი სხვანაირად წარმომედგინა’’, ,, არაფერი გამომდის’’, ,,წარუმატებელი ვარ’’, ხშირად ეს ყველაფერი ბედის ვარსკვლავებისთვისაც გადაგვიბრალებია. გარემოსთვის, იმ ხალხისთვის ვისაც ჩვენზე, ჩემზე და შენზე მეტი მოტივაცია გააჩნდა. უსამართლოებიც ვყოფილვართ, ,, პატრონი ყავს და რატომაც არა,’’ ,,ეგეთი ბედი აქვს’’. სხვისი მიღწევების ფონზე,საკუთარი მარცხის ატანა რთულია. გამუდმებით ვეძებთ გამამართლებელ მიზეზებს, ვებღაუჭებით ყველაფერს რითიც შევძლებთ ,,მსხვერპლები’’ გამოვჩნდეთ ვიდრე ,,დამარცხებულები’’.
საბოლოოდ ამდენ ემოციურ ფონთან ბრძოლით ვიღლებით და მერე.......
შეიძლება გაგეცინოთ მაგრამ, სინამდვილეში ყველაფერი უფრო მარტივადაა, მე ჩემს ამბავს მოგიყვებით!
როცა უნივერსიტეტში ვსწავლობდი, ხშირად მქონდა შიშის განცდა და მოლოდინი მომავლისა. რა უნდა მექნა დამთავრების შემდეგ? საიდან შეიძლებოდა კარიერული ცხოვრების დაწყება, ხშირად ვფიქრობდი, რომ ესა თუ ის სამსახური არ იყო ჩემი შესაფერისი, ხშირად კი პირიქით, ძალიან მაღლა მყოფი მეჩვენებოდა ჩემს შესაძლებლობასთან კონკრეტული ვაკანტური ადგილი.
უნივერსიტეტი ისე დავამთავრე არ მქონდა არანაირი გეგმა, იმის შესახებ საიდან უნდა დამეწყო ძიება, საიდან უნდა დამეგროვებინა ის გამოცდილება რომლებსაც მოითხოვენ სამსახურებში. თუმცა ვიცოდი და მქონდა ჯანსაღი ამბიცია იმისა, რომ ცხოვრებაში დასახულ მიზნებს მივაღწევდი. ჩემი ამბიცია არ ყოფილა კონკრეტული პროფესისადმი ლტოლვა, უბრალოდ მინდოდა მქონოდა ჩემი საქმე და რაც მთავარია ვფიქრობდი მხოლოდ ვიწრო პროფილით. ,,კაბინეტით’’ და საბუთებში ძრომიალით. ჩემი შეცდომა სწორედ ეს იყო!
პირველად როცა გავიგე, რომ არსებობდა სტაჟირება ,,ფიფალ ინ ნიდ’’ის ოფისში, უბრალოდ ბედის საძიებლად მივედი. სწორედ აქ დაიწყო ჩემი ცნობიერების რადიკალური ცვლილება! ჩემი მსოფლხედველობის ძირეული შეცვლა! აღმოვაჩინე გარემო, სადაც შეიძლება თავს ბედნიერად გრძნობდე მიუხედავად ბევრი სიძნელეებისა, მიუხედავად იმისა რომ არანაირი გამოცდილება არ მქონდა, გავბედე და მივიღე გამოწვევები, ურთიერთობა მქონდა ბავშვებთან რომლებსაც ათასნაირი იდეა უტრიალებს თავში, მრავალშვილიან დედებთან, რომლებიც გაფართოებული თვალებით ისრუტავენ ნებისმიერი სახის ინფორმაციას, უზომოდ განათლებულ ადამიანებთან, ზოგჯერ რომ ფიქრობ საერთოდ ხმა უნდა ამოღო თუ არა. მიუხედავად იმისა, რომ არვიცოდი რას ნიშნავდა სიტყვა ,,fundrising’’, არვიცოდი რას ნიშნავდა ფინასური ხარჯთაღიცხვა, ნარატიული ანგარიში, სურსათის უვნებლობა, დონორი და სხვა უამრავი ტერმინი, ერთი წამითაც არ მიფიქრია, რომ სხვაგან მოვხვდი, რომ ეს არაა ის გარემო, ის საჭიროებები რომლებიც მე მქონდა განსაზღვრული.
შეიძლება თამამად ვთქვა, რომ ამ სამსახურმა და იქ მყოფმა გუნდმა დამანახა რეალური საჭიროებები, ფასაულობები, თანადგომა, გუნდურობა და მე მივხვდი, რომ მე ვარ იურისტი! დიახ, იურისტი, რომელსაც გარდა კანონების განმარტებისა, გარდა სისხლის სამართლის კოდექსის ზეპირად ცოდინისა, შეუძლია ყველაფერი აკეთოს! შეუძლია გახდეს ფინანსისტი, მენეჯერი, კოორდინატორი, ისწავლოს ნებისმიერი საკითხი რაც კი დააინტერესებს! მე მომეცა საშუალება, მენახა ის, გამეკეთებინა ის, ვყოფილიყავი ის, რისი საშუალებაც დიდი დროის ფასად დამიჯდებოდა, იმ მოტივაციით, იმ ფიქრებით და გეგმებით რაც იქ მისვლადე მქონდა!
და მე დღეს ხმამაღლა ვისაუბრებ, ყველგან სადაც მოვხვდები, რომ მთავარია მოტივაცია! რაც მოძრაობას, მიზნისკენ სწაფვას, მიმართულების მიცემას გულისხმობს. მოტივაცია ფსიქოლოგიაში სწორედ ფსიქიკური და ფიზიკური აქტივობების დაწყების, მათთვის მიმართულების მიცემისა და მართვის პროცესს ეწოდება.
ადამიანები რომლებსაც გააჩნიათ განსაზღვრული სახის მოტივაცია, აქვთ სხვადასხვა სახის შედეგები ცხოვრებაში. მათ გააჩნიათ : საკუთარი წარმატებული საქმე, საინტერესო ცხოვრება, გაბედული ნაბიჯები ცხოვრებაში,გარშემომყოფთა პატივისცემა, რომელიც განვითარებადია. კმაყოფილების შეგრძნება,ენერგიულობა, სიმხნევე, პოზიტიური დამოკიდებულება ცხოვრებისადმი,ადამიანების მიმართ,საკუთარი თავის და შესაძლებლობების რწმენა. რაც ყველაზე მთავარია დამოუკიდებლობა და თავისუფლება.
უმოტივაციობა წარმოშობს ძირეულ პრობლემებს როგორიცაა :
უკმაყოფილება საკუთარი საქმის მიმართ, პრობლემები ახლობელ ადამიანებთან, რადგან ისინი ელიან შენგან გადამწყვეტ ნაბიჯებს, სიზამრაცე, მოწყენილობა და რუტინული ცხოვრების წესი,დროში ჩარჩენილობა,უკმაყოფილება ცხოვრების მიმართ, მუდმივი ირონია იმის მიმართ, ვინც შენზე უკეთესად ცხოვრობს, შიშები, უნდობლობა საკუთარი თავისა და შესაძლებლობების მიმართ!
როცა ამ ყველაფერს საკუთარ თავში აღმოაჩენთ, გახსოვდეთ! თქვენ ხართ უნიკალური ადამიანი და შეგიძლიათ ცხოვრება ნელ-ნელა ააწყოთ . არ არსებობს, წარმატებული ადამიანი წარუმატებლობის გარეშე, მთავარია არ დანებდეთ. აკეთეთ ის, რაც მიზნამდე მიგიყვანთ, დაივიწყეთ სიზარმაცე. ნუ გაუწყრებით თავს შეცდომისთვის.მიიღეთ შეცდომები, როგორც საჩუქარი, ისწავლეთ მათზე. გარდა ამისა, ეს კიდევ ერთი დასტურია იმისა, რომ რაღაცის გაკეთებას ცდილობთ.იწამეთ თქვენი თავის და ფიქრის ძალის. რასაც თქვენ ფიქრობთ განხორციელდება. შექმენით რამდენიმე წუთიანი სურათი გონებაში, თუ როგორი გინდათ იყოთ მომავალში. ეს სურთი ყოველდღიურად ატრიალეთ გონებაში, რათა ცხოვრება უკეთესობისკენ შეიცვალოს. ეს ერთბაშად არ მოხდება, ამიტომ ნუ მოდუნდებით.
მიიღეთ საკუთარი თავი ღირსებებითა და ნაკლით. ყოველთვის გამოხატეთ თქვენი აზრები, გრძნობები და ემოციები. უარყოფითი ენერგია ანადგურებს ჯანმრთელობას, ამცირებს თვითშეფასებას ნუ მოუსმენთ ხალხს, მთავარია თქვენ რა გსურთ.იმოქმედეთ და აღარ მოგიწევთ საკუთარი თავის დადანაშაულება დამსხვრეული ოცნებების გამო. როცა თავისადმი რწმენას დაიბრუნებთ, ყველაფერი გამოგივათ. ნუ ეძებთ რაიმე გარანტიას.
უბრალოდ სცადეთ!
და ბოლოს ხშირად გაიხსენეთ:
,,როდესაც მიჭირს, ყოველთვის ვახსენებ საკუთარ თავს,რომ თუ დავნებდები, უკეთესად ვერასდროს ვიქნები.” უეინ გრეცკი

Irina's photo interview
Kazbegi Local Action Group continues to get acquainted with photo interviews. This time you will get familiar with Irina Sujashvili, manager of the fundraising team of LAG Kazbegi.
The lawyer by profession, and the student of master degree in the SEU has been actively involved in the development activities of the group from this summer, successfully co-ordinated the field of entrepreneurship school and is now working on fundraising.
Irina's photo interview with her personal experience and motivation ...
Maybe you too, like me, often say, "My future is a different way ahead of me", "Nothing comes out" "," I'm unsuccessful ", and often it's all about the star of fate. For the environment, for those people who have more motivation than us and me. On the background of someone else's achievements, it is difficult to get your own failure. We are constantly looking for reasons that are justified, we can do everything we can to "victims" rather than "losers".
Finally, we wrestle with so much emotional background and then…
Maybe you can get rid of it but in reality everything is simpler, I'll tell you my story!
When I was studying at the university, I often had a sense of fear and expectation of the future. What should I do after graduation? Where I could start career career, I often thought that it was not my job, and quite often, it seemed too high for me to have a vacant place with my potential.
I did not have a university so I decided to start searching where to get the experience that I wanted in the service. But I knew and had a healthy ambition to achieve goals set in my life. My ambition was not to be a particular professor, I just wanted to have my business, and most importantly I was thinking only in a narrow profile. In my private working room and in the mess of documents around. That was my mistake!
For the first time when I understand about  an office of "People  In Need", I just went in search of fate. That's where radical change of my consciousness started! The root change of my world view! I found an environment where they can feel happy in spite of many difficulties, despite the fact that any experience, I dared and got challenges, the relationship I had with children who have experienced a range of ideas in their mind, mothers having many children, who are looking for hearing  any kind of new information, an extremely well-educated person together. Although I did not understand what the term "fundrising" meant, I did not understand what the Financial expenditure, narrative report, food safety, donor and many other term … I couldn’t think that it was wrong place, but it was really what is needed and defended for me.
I can say that this job and the team there show real needs, costs, support, team and I realized that I am a lawyer! Yes, a lawyer, except for the interpretation of laws, except the criminal code of the criminal code can do everything! You can become a financier, manager, coordinator, learn any issues that interest you! I had the opportunity to see if I could do it for me to be able to afford it for a long time, with motivation, thinking and plans that I had to go there!
And I will speak loudly today, wherever I go, the main thing is motivation! Which means movement is aimed at the goal. Motivation in psychology is the start of the psychic and physical activities, the direction and management of their direction.
People who have a certain kind of motivation have different results in life. They have: their own successful career, interesting life, brave steps in life, respect for people around you who develop. Feeling of satisfaction, energeticness, humility, positive attitude towards life, people, belief in self and abilities. Most importantly, independence and freedom.
The lack of motivation generates fundamental problems such as:
Dissatisfaction with your own affairs, problems with close people, because they expect decisive steps, sadness, sadness, and routine lifestyle, resentment, resentment towards life, constant irony towards those who live better than you, fears, distrust and self-reliance!
When you find all this in yourself, remember! You are a unique person and you can build your life slowly. There is no successful man without fail, it is important to not give up. Do what you bring to the goal, forget laziness. Do not be sorry for the mistake. Get rid of mistakes as a gift, learn about them. In addition, this is another proof that you are trying to do something. Believe in yourself and your thinking. What you think will be implemented. Create a few minutes picture of what you want in the future. It's a daily sweep to the mind to change life for the better. This does not happen all at once, so do not drop.
Receive yourself in terms of dignity and defect. Always express your thoughts, feelings, and emotions. Negative energy destroys health, diminishes self-esteem not to listen to people, the main thing you want is what you want.Activate yourself and blame yourself for crushed dreams. When you get back your faith, you get everything done. Do not look for any guaranty.